Logo
63-600 Olszowa, ul. Granitowa 4
tel.: 62 781 97 97, gsm: 601 588 244
 

Henklim - to firma z wieloletnimi tradycjami - nasza obecność na rynku chłodnictwa i klimatyzacji jest nieprzerwana od 1990 roku.

Nasza firma zajmuje się przede wszystkim projektowaniem i budową urządzeń chłodniczych takich jak: tunele szkokowe, przechowalnie, mroźnie, chłodnie, wytwornice lodu.Nasze urządzenia zbudowane są na najwyższej klasy agregatach chłodniczych. Sami też projektujemy i wykonujemy szafy zasilająco - sterownicze, co zwiększa precyzyjność i wydajność naszych urządzeń.
Ponad to zajmujemy się instalacją klimatyzatorów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach i pomieszczeniach z urządzeniami wytwarzającymi ciepło (stycznikownie itp.). Zajmujemy się również montażem i serwisem chłodnictwa jezdnego oraz instalacją i serwisem klimatyzacji samochodowych. Naszą wizytówką są wysokiej klasy wytwornice lodu.

Typy chłodni

  • chłodnia domowa – chłodziarka (lodówka)
  • chłodnia dystrybucyjna – jest to chłodnia średnich rozmiarów zlokalizowana np. w sklepie.
  • chłodnia przyzakładowa – jest częścią zakładu produkcyjnego. Jej zadaniem jest przechowywanie surowców do produkcji jak i gotowych produktów
  • chłodnia składowa – są to chłodnie dużych rozmiarów zlokalizowane w dużych miastach i ośrodkach przemysłowych. Ich zadaniem jest zapewnienie ciągłości zaopatrywania ludności w produkty spożywcze.
  • chłodnia ogrodnicza – specjalna izolowana komora składowa służąca do przechowywania świeżych owoców, warzyw lub mrożonek. Owoce przechowuje się często w atmosferze kontrolowanej o temperaturze 0°C do +2°C przy wilgotności 80-90%. Mrożonki warzyw i owoców przechowuje się w temperaturze -18°C
  • chłodnia prosektorium, kostnica – specjalna chłodnia stosowana w celu schłodzenia zwłok ludzkich.
Pomieszczenie chłodni może mieć także postać komory przewoźnej, np. na podwoziu samochodu ciężarowego albo kolejowym lub kontenera–chłodni, specjalnie skonstruowanej ładowni na statku wodnym (np. statku rybackim albo specjalnie skonstruowanym statku–chłodniowcu). Wymogi chłodni przewoźnych ustalone są szczegółowo w konwencji ATP.

Temperatura w chłodni
Powiększenie

W zależności od przeznaczenia chłodni, utrzymywana w jej wnętrzu temperatura może wynosić nieznacznie powyżej zera stopni Celsjusza (zazwyczaj od 0 do 4°C, do przechowywania niezamrożonych warzyw i owoców i innych produktów spożywczych), albo znacznie poniżej zera (np. około –25°C, do długotrwałego przechowywania zamrożonej żywności), dla której często stosuje się określenie „mroźnia”.

Namiastką chłodni, stosowaną w niektórych gospodarstwach domowych może być też czasem zwykła piwnica, a w rejonach świata, gdzie występuje wieczna zmarzlina (Alaska, Syberia) stacjonarne chłodnie ani lodownie nie są na ogół potrzebne, najczęściej wystarczają podziemne magazyny, których ściany w naturalny sposób utrzymują niską temperaturę i chłodzą powietrze wewnątrz